недела, 18 ноември 2018 | Вести денес: 0 ново

Пронајдени делови од телото на убиениот новинар Кашоги

Делови од телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги е пронајдено во бунар на територијата на резиденцијата на Генерал конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, изјави лидерот на турската партија Ватан, Догу Перинчек за турскиот портал “Хаберлер“.

– Дознав од сигурни извори во безбедносната служба во Истанбул дека телото на Кашоги е пронајдено во бунар, што се наоѓа во градината на територијата на резиденцијата на Генералниот конзулат на Саудиска Арабија, посочи Перинчек.

Саудискиот новинар и дописник на „Вашингтон пост“, Кашоги е убиен во Саудискиот конзулат во Истанбул во тепачка. По повеќедневно демантирање, официјален Ријад во петокот призна дека Кашоги е убиен во Конзулатот во непланирана „караница и тепачка“.

Поради тоа уапсени се 18 лица и сменет е висок претставник на саудиската разузнавачка служба.

Кашоги исчезна на 2 октомври, а последен пат е виден како влегува во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top