четврток, 15 ноември 2018 | Вести денес: 106 ново

Во вторник ќе се знаат деталите за смртта на Кашоги

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган изјави дека во вторник ќе објави детали за истрагата за смртта на саудскиот новинар, Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул.

Во обраќање кон пратениците во Истанбул, Ердоган рече дека Турција бара правда и дека за случајот детално ќе говорат членовите на владејачката партија во парламентот, пренесе „Асошиејтед прес“.

Саудиска Арабија вчера соопшти дека Кашоги починал по тепачка во Конзулатот и дека поради тоа се уапсени 18 лица, но не ги призна тврдењата на Анкара дека новинарот бил мачен, убиен и распарчен, а неговото тело скриено. Ријад не ги признава ни наводите на провладините медиуми во Турција дека група од 15 лица биле испратени од Саудиска Арабија во Истанбул за да го убијат Кашоги.

Новинарот последен пат беше виден на 2 октомври како влегува во саудискиот конзулат по документи за венчавка. Бројни земји и меѓународни организации се сомневаат во веродостојноста на тврдењата на Ријад.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top