четврток, 15 ноември 2018 | Вести денес: 102 ново

Морска сол за убава кожа и коса

Можеби сте навикнале да употребувате морска сол, кога сте настинале, но таа всушност има корисно дејство на кожата и кожата. Има страшно влијание и е основна состојка на многу козметички производи, благодарение на содржаните во неа минерали и корисни хранливи материи.

Еве за што можете да ја користите морската сол:

1. Лосион за тело

Измешајте го омилениот лосион за тело со морска сол. Додека се туширате, втријте ја смесата убаво во телото со масажни движења за неколку минути и измијте се. Кожата ќе стане мека и убава и ќе ги исчисти нечистотиите во длабочина.

2. Третман на акни

Непријатните и упорни акни може да бидат отстранети преку морска сол. Натопете памук во топла вода, а потоа во морска сол. Ставете го на проблематичните зони и почекајте да делува околу 10 минути. Потоа измијте ја добро кожата и ако има потреба, нанесете крема. Можете да ја повторувате оваа постапка 2-3 пати неделно.

3. Када со морска сол

По напорен ден секој човек има потреба од малку релаксација. Можете да си овозможите огромно задоволство откако ќе одделите 1 час за топла када со морска сол. Мускулите ќе се одморат и ќе се ослободите од стресот.

4. Пилинг за лице

За оваа постапка ќе биде подобро да користите обична сол, бидејќи не е толку агресивна кон кожата. Измешајте сол со природно масло по избор. Може да користите кокосово, арганово, бадемово и др. Секое од нив ќе ви заврши одлична работа. Пред да го нанесете на лицето, треба да го исчистите многу добро од шминката. Масирајте внимателно, нанесувајќи ја добиената смеса.

5. Лек против мрсна коса

Ако имате мрсна коса, морската сол е ефикасно решение, бидејќи чисти во длабочина. Исто така содржи многу минерали и хранливи материи кои и даваат волумен. Можете да додадете малку морска сол во шампонот или да во маската за коса.

5. Лек против мрсна коса

Ако имате мрсна коса, морскиот сол е ефикасно решение, откако чисти во длабочина. Исто така содржи многу минерали и хранливи материи, кои придаваат обем. Можете да додадете малку морска сол во шампонот или во маската за коса.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top