сабота, 17 ноември 2018 | Вести денес: 74 ново

Ципрас утре ја презема функцијата шеф на грчката дипломатија

Со свечена заклетва во претседателската палата во Атина и со примо-предавање на функцијата во Министерството за надворешни работи на Грција, премиерит Алексис Ципрас утре и официјално ќе ја преземе должност шеф на дипломатијата.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, во 10.30 часот по локално време (11:30 по средноевропско време), Ципрас ќе положи граѓанска свечена заклетва пред претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос, а веднаш потоа од претседателската палата ќе се упати кон Министерството за надворешни работи каде ќе ја преземе функцијата од неговиот претходник Никос Коѕијас.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top