четврток, 15 ноември 2018 | Вести денес: 101 ново

“DHIMOKRATIA”: Коѕијас плаќал македонски новинари во Македонија да пишуваат текстови по негова нарачка

Денешниот грчки весник “DHIMOKRATIA” – (Демократија) пишува за илјадници евра кои шефот на грчката дипломатија, Никос Коциас, кој пред неколку дена поднесе оставка, им ги дал на новинари во Албанија и во Македонија за да пишуваат текстови кои тој им ги нарачувал, пишува новинската агенција на албански јазик “Журнал“.

Како што пишува “Журнал“, во грчкиот весник стои дека наскоро ќе ја објават и листата на новинари кои биле на платениот список на Коцијас.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top