вторник, 13 ноември 2018 | Вести денес: 1 ново

Здравко Чолиќ откри колку заработува

Во неговата богата кариера, Чолиќ има одржано стотици концерти. Покрај пеењето, тој се занимава и со компонирање, а на прашање од медиумите, колку пари заработил минатата година од „Сокој“ (Агенција за авторски права), легендата на Југословенската сцена одговорил:

„Помеѓу четири и пет илјади динари. Можеби повеќе би добил како автор, но некои телевизии и радиостаници не му доставуваат кошулица на „Сокој“. Повеќе добивам за изведувачки права, односно заработувам малку повеќе од авторскиот дел. Што е сосема нормално“, изјавил познатиот пејач.

Сите очекуваа милионски суми за оваа намена, но се шокираа кога дознаа колку навистина заработува Чолиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top