четврток, 15 ноември 2018 | Вести денес: 107 ново

Полицијата трага по тетовец: Од „Голф“ во движење застрелал соселанец во ногата

Вчера во Полициската станица Тетово било пријавено дека П.П. (33) село Сараќино, тетовско, околу 07.30 часот од возило „Голф“ со тетовски регистарски ознаки, со кое се движел низ селото, од пиштол испукал два куршуми кон Ќ.Е. (56) од истото село, кој одел пеш во близина на неговиот дом.

После тоа, П.П. со возилото заминал од местото. Притоа, еден од куршумите го погодил Ќ.Е. во десната надколеница. По настанот, Ќ.Е. со возило на итна медицинска помош бил пренесен во тетовската клиничка болница и бил задржан на понатамошно лекување.

По овластување на јавен обвинител, увид на местото извршила екипа од Секторот за внатрешни работи Тетово. На местото била пронајдена една чаура калибар 7,65 милиметри, које била подигната за вештачење.

Секторот за внатрешни работи Тетово презема мерки за пронаоѓање на П.П. и за целосно расчистување на случајот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top