сабота, 17 ноември 2018 | Вести денес: 74 ново

Коѕијас со остри пораки од Луксембург: Скопје мора да го ратификува договорот за промена на името, инаку решение нема!

Скопје мора да разбере дека решение за името нема да има без ратификација на Преспанскиот договор, рече денеска грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коцијас.

Тој тоа го кажа на состанокот на министрите за надворешни работи во Луксембург, зборувајќи за билатерален договор кој ќе мора да добие зелено светло и од македонскиот и од грчкиот парламент, објави АНА.

На состанокот во Луксембург, министрите за надворешни работи разговараа за резултатите од референдумот што се одржа во Македонија на 30-ти септември, кога одѕивот беше мал, но беше дадена голема поддршка на договорот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top