четврток, 15 ноември 2018 | Вести денес: 108 ново

Поплави во Норвешка: Повеќе од 100 лица спасени од водената стихија (видео)

Повеќе од 100 лица се спасени денеска од големите поплави на југозападот од Норвешка.

Норвешките медиуми пренесоа дека неколку лица од изолираните предели се евакуирани со хеликоптери, како и дека обилните дождови и топењето на снегот во неделата предизвикале излевање на реките во регионите на Опланд, Согног Фјордан и Хордаланд.

Како што се наведува, најмногу настада Скјак у Опанд, каде се поплавени неколку куќи и уништен е еден мост.

Бројни патишта и мостови се затворени за сообраќај поради поплавите и одроните, а некои места останале без струја.

Официјалните власти соопштија дека пикот на водениот бран поминал, но постои опасност од одрони на земјата додека водите не се повлечат.

 

извор: плусинфо.мк

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top