сабота, 17 ноември 2018 | Вести денес: 74 ново

Книжевна средба со Матијас Енар, добитник на наградата „Гонкур“

Францускиот институт во Скопје и Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје организираат книжевна средба со еден извонреден француски писател, којшто има екслузивно гостување во Македонија.

Во вторник, 16 октомври 2018 година, со почеток во 10 часот, на Катедрата за француски јазик при Филолошкиот факултет во Скопје авторот Матијас Енар, добитник на најпрестижната француска книжевна награда Гонкур во 2015 година, ќе одржи предавање на тема „Животниот пат на еден писател и неговите омилени автори“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top