среда, 24 октомври 2018 | Вести денес: 1 ново

На Флорида, после ураганот Мајкл како да паднала атомска бомба (фото)

По ураганот Мајкл, на Флорида е како да паднала атомска бомба. Ураганот  уништи домови, бизниси, патишта и инфраструктура.

Во најтешко погодените делови на Флорида, куќи беа откорнати од темелите и паднаа голем број дрвја. Ураганот Мајкл донесе со себе ветрови од 250 километри на час, за потоа да му се намали интензитетот откако сврте кон североисток.

Шест луѓе загинаа, меѓу кои и 11-годишно девојче, додека на 370.000 луѓе им беше наредено да се евакуираат. Милиони домови останаа без струја во шест сојузни држави.

Мексико Бич, град со околу илјада жители на Флорида, е целосно збришан, а огромни штети се забележани и во гратчето Лонг, низ кој ураганот поминал со најголема силина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top