понеделник, 22 октомври 2018 | Вести денес: 103 ново

Мистериозна смрт на висок руски службеник

58-годишниот Сак Карапетјан, еден од највисоките руски службеници, загинал во хеликоптерска несреќа која го привлекла вниманието на домашните и странските медиуми, а според некои наводи, во неговото тело имало два куршума.

Додека официјалната верзија вели дека се работело за несреќа, овие наводи ги засилуваат шпекулациите дека бил ликвидиран. Една верзија вели дека хеликоптерот бил пренатрупан, па поради разни проблеми се урнал кога летал меѓу дрвја.

Во несреќата загинале и роднината на Картпетјан, Арег Арутјунјан, пилотот Станислав Микнов и уште еден патник, Виктор Коптев.

Меѓутоа, московскиот новинар Сергеј Доренко ја обвинил власта дека ја прикрива вистината за овој случај.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top