среда, 24 октомври 2018 | Вести денес: 1 ново

Новороденче оставено пред црква во Чајетина (фото)

Додека Нада Милошевиќ во вторникот наутро околу 6:30 часот го шетала своето куче, тоа ја повлекло во дворот на локалната црква. Пред вратите лежело оставено тукушто родено машко дете.

Настанот се случил во Чајетина кај Златибор, Србија. Милошевиќ веднаш ги повикала свештеникот и неговата сопруга, кои девојчето го пренеле во болница.

Неонаталогот во Ужице потврдил дека бебето се родило само неколку часа пред да биде пронајдено.

Полицијата работи на идентитетот на мајката. Камерите за видеонадзор во 6 часот снимиле автомобил кој кратко застанал пред црквата и потоа заминал.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top