сабота, 20 октомври 2018 | Вести денес: 38 ново

Судот во Берлин забрани да се возат стари дизел автомобили

Судот во Берлин донесе одлука со која главниот град во Германија ќе воведе забрана за возење на стари дизел возила на некои од патиштата.

Забраната се однесува за сите возила кои имаат Еуро 5 или постари норми. Најновиот најстрог стандард е Еуро 6.

Судската постапка ја покрена здружението за заштита на околината кое бара забрана за дизелаши со норма Еуро 4 до крајот на 2018 година, а на Еуро 5 до 2019 година.

Во Франкфурт истата забрана ќе стапи на сила во февруари 2019 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top