среда, 24 октомври 2018 | Вести денес: 1 ново

„И јас сум Моника, апсете ме“: Протест пред Обвинителството поради апсењето на Ристеска

Група граѓани утре во 12 часот ќе протестираат пред Основното јавно обвинителство против, како што велат, прогонот на Моника Ристеска. Тие велат дека пристапот на судијата кој на активистката Ристеска ѝ одреди триесетдневен притвор е ригиден и неприфатлив.

„Ги повикуваме сите слободоумни граѓани и оние кои се, но и оние кои не се уживатели на канабисот да дојдат на протест пред Основното јавно обвинителство – Скопје во 12:00 часот. Целта е да го изразиме нашето незадоволство и да ја искажеме нашата поддршка за неправедно затворената Моника“, пишува во најавата на социјалните мрежи што ја објави здружението „Билка“.

Слоганот на протестот е „И јас сум Моника, апсете ме“. Активистката Моника Ристеска доби 30-дневен притвор, откако претходно беше изведена пред судија на претходна постапка. Таа е спроведена во затворот во Шуто Оризари. Судот ја прифати мерката за обезбедување присуство која ја побара Обвинителството. При вчерашниот претрес во нејзиниот дом полицијата пронашла 30 мл масло од канабис и 15 гр канабис.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top