понеделник, 22 октомври 2018 | Вести денес: 103 ново

Вредноста на Компанијата на заменик премиерот Кочо Анѓушев е нула, а е купена од грчката ППЦ за 4,8 милиони евра

Билансот на состојба при купување на претпријатие за трговија со електрична енергија од Скопје на Кочо Анѓушев од страна на ППЦ – што владата досега одбиваше да го даде во грчкото Собрание го пренесува грчкиот медиум Скаи.

Компанијата на заменик-премиерот и близок пријател на Заев, Кочо Анѓушев има негативен капитал, нејзините средства не надминуваат 600.000 денари, работи со од 40% од загубите во индустријата и само 11% од прометот. Во исто време, кредитниот рејтинг е негативен, а иако има огромни загуби за 2017 година, ППЦ го купува претпријатието два месеца пред Преспанскиот договор во износ од 4,8 милиони евра.

Секретарот за енергетика, Џорџ Статакис, рече дека превземањето е одобрена од страна на Генералното собрание на акционери, администрацијата на ППЦ има и барање за транспарентност на кое сè уште не е одговорено, бидејќи парите легнале на лични сметки на Анѓушев, а не на групацијата од која била дел ЕДС.

Опозицијата НД и КИНАЛ го бараат на увид договорот во Собранието, бидејќи постојат многу нејаснотии, а времето кога е купена компанијата два месеци пред договорот во Преспа покренува многу прашања, според пратениците.

1. Има негативен капитал
2. Нејзините средства се во износ од само 600.000 денари
3. Таа има 40% од загубите во индустријата и има само 11% од прометот
4. Компанија има само 36 вработени
5. Негативниот кредитен рејтинг значи дека никој не купува од компанијата
6. Работи со загуби во 2017 година

Нејзината пазарна вредност е нула.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top