среда, 24 октомври 2018 | Вести денес: 1 ново

Ким го кани папата Франциско да ја посети Северна Кореја

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун упати покана до папата Франциско да го посети Пјонгјанг, се наведува во соопштението од кабинетот на јужнокорејскиот претседател.

Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин ќе му ја врачи поканата на папата од Ким, при неговата посета на Европа следната недела.

За време на средбата помеѓу Ким и Мун, севернокорејскиот лидер изјавил дека сака папата Франциско да го посети Пјонгјанг.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top