четврток, 18 октомври 2018 | Вести денес: 0 ново

Студениот бран ја однесе првата жртва во Романија

Температури под нула степени Целзиусови денеска беа регистрирани на многу места во Романија, а како последица на студеното време почина еден планинар.

Романските синоптичари соопштија дека утринава во градот Миеркуреа Чук, е регистрирана температура од минус 3,8 степени Целзиусови. За утре тие најавуваат уште постудено време.

Властите соопштија дека 22-годишен планинар починал од хипотермија во болница во централна Романија.

Портпаролот на болницата во Сибиу информира дека планинарот бил донесен во бессознание со тешка хипотермија и срцев удар.

Раководителот на планинарските спасувачи Сабин Корне изјави дека никој не очекувал такво „сурово и турбулентно време“.

Ваков студениот бран е невообичаен за Романија во овој период од годината.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top