среда, 17 октомври 2018 | Вести денес: 0 ново

Треба ли навечер да ја исклучуваме ви-фи конекцијата?

Пожелно е да го исклучувате рутерот за ви-фи, или барем опцијата на телефонот, како и блутут и другите безжични конекции кога не ги користите. Во најмала рака, направете го тоа за да го продолжите животот на батеријата.

Најновите истражувања за мобилна технологија покажаа дека безжичните конекции, посебно ви-фи, треба да ги исклучувате навечер. Причината е во тоа што сигналот за ви-фи ѝ штети на батеријата бидејќи уредот е постојано поврзан на мрежата без потреба.  Тоа го скратува животниот век на батеријата, но и нејзиниот капацитет што со тек на време опаѓа. Ако вашите уреди поддржуваат прилагодување на работата на ви-фи конекцијата може да наместите да се исклучува навечер. Ако некој итно ве бара сигурно ќе ви се јави, нема да ве контактира онлајн.

Ако вашиот телефон не нуди опција за автоматско вклучување и исклучување на ви-фи конекцијата, потсетете се да го направите тоа рачно. Стручњаците за овој вид технологија советуваат да го исклучувате и ви-фи рутерот кога не се користи интернет конекцијата за други уреди, за да се намали нивото на зрачење и
стрес.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top