сабота, 20 октомври 2018 | Вести денес: 5 ново

Адвокатот на терористите: Гласот ЗА е глас за УЧК и заробените во Диво Насеље

Артене Исени (адвокат на дел од членовите на Кумановската група)

На 30 септември 2018 година, сите Албанци гласаат ПРО – референдумот бидејќи:

Гласањето ЗА е продолжение
– на напорите на 20 албански делегати од Илинден
– на напорите на сите оние што се бореа во Втората светска војна
– на напорите на сите оние кои во 1991 година гласаа против едностраниот референдум
– на оние кои го основаа Тетовскиот универзитет
– на оние кои го бранеа знамето во 1997 година
– на оние кои во 1999 година излегоа во одбрана на Албанците и засолниле 500.000 Косовари за време на Егзодусот
– на оние кои во 1998-99 година се подредија во редовите на Ослободителната војска на Косово
– на оние кои во 2001 година жртвуваа сè и како ревилуционери застанаа рамо до рамо заедно со Ослободителната национална армија
– на оние кои со својата бескомпромисна политика од 2002 до 2018 година го следеа патот кон НАТО и ЕУ.
– на оние кои на 27 април, под ризик на нивниот живот, останаа во Парламентот и го заштитуваа нивното право на владеење што Господ му дал, кога нам Албанците ни ја подари оваа благословена земја.
– на оние кои денес одлучно го организираат референдумот и затвораат една темна ера на Албанците и не изедначуваат со благородни европски нации.
Гласот ПРО референдумот:
– го спречува вековното ропство на Албанците во Македонија
– отвора можност за владеење на законот и правото
– го спречува фингирањето на политички и кривични предмети
– нуди транспарентна економска конкуренција
– воспоставува еднакви права без разлика на расата, религијата, етничката припадност или социоекономската положба
– оневозможува корупција во здравството, образованието, полицијата, судството итн.
– го отвора патот за транспарентно и сеопфатно повторување на случаите како што се Монструм и Куманово 2015 врз основа на закон и факти
Ивлези гласај
– за европска Македонија
– за Македонија на слободни и еднакви граѓани
– за членство во НАТО и отворање разговорите со ЕУ
– за континуитетот на животот во партнерство со други етнички групи во Македонија
– добрососедство со држави околу себе
– за безбедна и просперитетна иднина за нашите деца … ..
Да се надеваме

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top