вторник, 20 ноември 2018 | Вести денес: 43 ново

Есента дојде!

Се случи тоа во 4:54 часот, кога започна есенската рамноденица и астрономската есен.

Есента дури ќе донесе со себе студен воздух и пад на температурата. Сепак, реалното ладење се очекува веднаш по викендот. До средината на следната недела дневните температури ќе паднат до 13 степени. Студениот бран ќе помине од запад кон исток и дожд се очекува од вторник.

Падните температури и силниот ветер ќе создадат услови и за снег во највисоките делови на планините .

Есента е една од четирите сезони во умерениот појас, заедно со пролетта, летото и зимата. Астрономски, започнува со есенската рамноденица (околу 23 септември на северната хемисфера и 21 март на југ). Метеорологијата користи различна конвенција – есента се септември, октомври и ноември на северната хемисфера и март, април и мај на југ. Есента е преоден сезона со понекогаш доста високи температури на почетокот (цигански лето) и умерени до пониски кон крајот, кога зимската краткоденица (околу 21 декември во северната хемисфера и 21 јуни во Јужната хемисфера) бележи астрономското почеток на следната сезона.

Есен, како и други сезони, се должи на наклонот на оската на Земјата, што е 23,5 ° до орбиталната рамнина во која Земјата се движи. Поради оваа падина, различни делови од планетата се подложени на различно осветлување од сонцето.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top