сабота, 20 октомври 2018 | Вести денес: 5 ново

Бакојани: Ако биде ратификуван, ќе мора да го почитуваме преспанскиот договор

Поранешната министерка за надворешни работи на Грција и актуелен пратеник, Дора Бакојани, запрашана за Договорот од Преспа изјави дека доколку тој биде ратификуван и од грчкиот и од парламентот на пјРМ, тогаш би било крајно тешко да се промени, пренесува агенцијата АНА-МПА.

„Тоа ќе биде меѓународен договор за земјата кој ќе бидеме обврзани да го почитуваме“, изјави поранешната шефица на дипломатијата (2006-2009) во владата на Костас Караманлис, во чиј мандат „се случи“ и Самитот на НАТО во Букурешт.

Дора Бакојани, е сестра на Кирјакос Мицотакис, лидерот на опозициската Неа демократија, и ќерка на Константинос Мицотакис, грчки премиер од 1990 до 1993 година чиј мандат коинцидираше со периодот на осамостојување на Македонија кога почнаа и масовните протести против соседната држава Република Македонија.

По „паѓањето“ на владата на Мицотакис, за пемиер дојде Андреас Папандреу кој воведе 20 месечно ембарго кон Македонија…

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top