среда, 17 октомври 2018 | Вести денес: 0 ново

Савески: Ако излезат поголем број граѓани на референдумот, полесно ќе се лажираат резултатите

Здравко Савески од Левица во вечерашното гостување на телевизија Канал 5 рече дека 30 септември ќе биде црн ден за македонската демократија.

-Ако излазат поголем број на граѓани, полесно ќе се одвива лажирањето на резулатите. Не е важно кој гласа, важно е кој ги брои гласовите. Она  што неофицијлно излезе како инфромација беше дека на референдумот ќе излезат 38 отсто. Толкаво зло нанесе СДСМ, бидејќи се знаеше дека следната власт после Груевски ќе ја има последната шанса нешто да исправи. Јас многу би сакал да се  лажам, но јас мислам дека после 30 септември Македонија никогаш нема да биде иста и ќе имаме демократија за дози, односно колку ќе дозволи империјалистичкиот господар, рече Савески.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top