среда, 17 октомври 2018 | Вести денес: 0 ново

Стејт департмент: Над 400 луѓе од Косово заминале во редовите на Исламска држава

Минатата година од територијата на Косово во Сирија и Ирак заминале 403 луѓе со цел да се борат во редовите на Исламска држава и Ел Нусра фронт. Од нив 74 загинале, се наведува во извештајиот на Стејт департментот за тероризам во 2017 година, претставен во Вашингтон.

Според податоците на Стејт департментот, на Косово се вратиле 133 лица, додека, пак, 196 останале во конфликтните зони.

Во извештајот, исто така, се оценува дека Владата на Србија презела чекори за подобрување на својата способност во борбата против тероризмот, пренесе „Глас на Америка“.

Се наведува дека во Србија во текот на 2017 година немало терористички напади и дека нивото на активности во врска со регрутација на борци за Исламска држава било ниско.

Најголеми закани за тероризам во Србија, според податоците од овој извештај, остануваат потенцијалноте движење на пари и оружје преку нејзината територија, повратокот на странски терористички борци и радикализацијата.

Во извештајот се наведува дека Србија продолжила да ја користи обуката на американската Влада во изградба на свои капацитети за борба против тероризмот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top