среда, 17 октомври 2018 | Вести денес: 0 ново

ДИК ги соопшти условите за успешен референдум

Условите кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум се половина од гласачите плус еден да излезат на гласање и половина од излезените плус еден да гласаат „за“, велат од Државната изборна комисија на денешен брифинг.

Објаснувајќи ја разликата за условите кои треба да се исполнат за обврзувачки референдум, од ДИК објаснуваат дека кога има задолжителен референдум потребно е апсолутно мнозинство, односно 50 отсто плус еден од гласачите да се „за.“

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top