среда, 17 октомври 2018 | Вести денес: 1 ново

Крокодилот од скопската ЗОО избегал од живеалиштето

Крокодил од Зоолошката градина во Скопје синоќа избегал од своето живеалиште, направил кратка прошетка и влегол во езерото со патките, објави „Призма.мк“.

Како што пишува порталот  крокодилот бил најден во езерото и бил повторно пренесен во своето живеалиште. Според директорот на Зоолошката, Ѓорги Галетановски, настанот што се случил изутринава не бил единствен, тие и претходно имале дојави дека крокодилот излегува од своето живеалиште и дека треба да се смени ниската ограда.

Во Зоолошката градина во Скопје има два алигатори, мажјак и женка. Синоќа женката останала во своето живеалиште, а мажјакот ја направил ноќната прошетка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top