сабота, 20 октомври 2018 | Вести денес: 5 ново

Ни доаѓа голем празник: Oва никако не правете го во петок!

Во петок православните верници го прославуваат Рождество на Пресвета Богородица или во народот позната како Мала Богородица.

Пресвета Дева Марија се роди од своите стари родители, Јоаким и Ана. Татко и беше од племето Давидово, а мајка и од родот Аронов. И така таа по татко беше од царски, а по мајка од архиерејски род и со тоа го предобразуваше оној којшто од неа ќе се роди, како цар и првосвештеник. Нејзините родители беа веќе остарени, а немаа деца. И затоа беа посрамени пред луѓето и скрушени пред Бога.

И во својата скрушеност му се молеа на бога со плач, да ги израдува во нивната старост и да им подари едно чедо, како што некогаш ги израдува старецот Аврам и старицата Сара подарувајќи им го синот Исак. И семоќниот бог којшто гледа се ги израдува со радост што ги надминуваше сите нивни очекувања и најубави соништа.

Бидејќи им подари не само ќерка туку и Божја Мајка; ги озари не само со привремена радост туку и со вечна. Бог им даде само една ќерка, која што подоцна им роди само еден внук – но каква ќерка и каков внук!

Обичаите налагаат членовите на семејствата да бидат во свечена облека, иако не одат на слава или не слават, повеќе денови поминуваат во празнично расположение особено во краевите каде што се одржуваат панаѓури.

Се верува дека ако на овој празник е ведро, сонцето ќе се смешка и во текот на есената, а и во зима. Жените на овој ден не смеат да средуваат низ дома, да перат облека и други слични секојдневни работи.

Постои верување дека на Мала Богородица не треба ништо да се работи од работите со раце. На денешен ден не е пожелно да се почнуваат никакви работи, и тие да се одложат за некој од наредните денови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top