четврток, 18 октомври 2018 | Вести денес: 0 ново

Не е доста да се наплаќаат: Следи целосна забрана за пластични ќеси во Белград

Градските власти на Белград најавија дека од 2020 година ќе го забранат користењето на пластични ќеси.

– До крајот на неделава Градскиот совет ќе усвои одлука која ќе ја препратиме до Градското собрание. Се работи за забрана на користење пластични ќеси почнувајќи од 1 јануари 2020 година, изјави заменик градоначалникот на Белград, Горан Весиќ.

Употребата на пластични ќеси во српскиот главен град веќе е намалена за 60 проценти, откако продавниците и супермаркетите беа натерани да ги наплаќаат, но градските власти сега планираат нивна целосна забрана.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top