сабота, 17 ноември 2018 | Вести денес: 43 ново

Молдер не напушти: Почина актерот од серијата Досие Икс!

Актерот Питер Донат почина во својот дом од компликации предизвикани од дијабетес, соопшти неговата сопруга Марија.

Донат беше најпознат по улогата на Вилијам Молдер, татко на агентот Фокс Молдер во серијата Досиеја Икс. Оваа улога ја толкувал во 6 епизоди.

Остварил и улоги во сериите како „Невозможна мисија“, „Хаваи 5-0“ и „Писателот детектив“.

Глумел и во и вторито дел на Кум, Игра и многу други филмови.

Неговата кариера траела подлго од 5 децении.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top