четврток, 15 ноември 2018 | Вести денес: 50 ново

Чуден е овој соживот кога на националната арена ни извикуваат “Мртов каур, добар каур” и “Обединета Албанија” (видео)

Навивачката група на Шкендија од Тетово, познати како “Балисти”, по се изгледа заборавиле дека отишле да го бодрат својот тим на натпревар од европски ранг.

Наместо песни со поддршка, тие на националната арена “Филип Втори” синоќа извикуваа “Мртов каур, добар каур” и “Oбединета Албанија”.

Нивниот тим беше на чекор од влез во групната фаза од Лигата на Европа, нешто што досега му успеа само на Вардар минатата сезона.

Но, после поразот од Розенборг во Норвешка од 3:1, тетовчани забележаа нов триум од 0:2 во Скопје, па ако овие одвратни извици на националната арена се дел од фрустацијата што Шкендија остана немоќна, нека им биде.

Едно е сигурно, далеку сме од соживот, толеранција и разбирање, а особено е жално што ова се случува на фудбалските терени, независно што сега станува збор за Шкендија и нејзините навивачи.

Ова еднаш мора да престане!

 

извор: маркукуле.мк

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top