сабота, 17 ноември 2018 | Вести денес: 0 ново

Случајот со Велевска ги разобличи страшните размислувања на Македонците: Разголена жена заслужено јаде ќотек

Статистиката дека во Македонија за четири години дури дваесет жени биле убиени со ќотек, се покажа како нешто сосема неважно и занемарливо за поголемиот дел од нашиот народ.

Сите кампањи, дебати и трибини со цел да се подигне свеста и да се стави крај на семејното насилство во земјава паѓаат во вода, по лавината од небулозни коментари кои ги преплавија социјалните мрежи, откако минатата недела фолк пејачката Елена Велевска откри дека се разведува поради семејно насилство.

И наместо да добие поддршка од пошироката јавност, како жена и мајка која што собрала храброст и јавно истапила со својот проблем, на некој начин во обид да ги охрабри и останатите жртви на семејно насилство да се борат за достоинствен живот, таа се најде на столбот на срамот.

Освен голем број на припадници на посилниот пол, против Велевска изненадувачки се свртеа и многу жени, кои не избираа зборови за да си го искажат убедувањето дека секој ќотек не е ист, и како има ,,заслужено’’ тепање од страна на партнерот.

-Се сликаш и пееш разголена, заслужен ти е ќотекот – е еден од најчестите коментари на социјалните мрежи, во врска со случајот со Елена.

Зад тоа дека има заслужен ќотек, многу борбено застанале сопруги, мајки, татковци, односно родители на женски деца, убедени дека тоа на нивните чеда никогаш не може да им се случи. Со наводни аргументи дека жената треба да си го знае местото, кое според нив е првенствено во кујната, во десетици дебати по повод случајот, на социјалните мрежи, тие ја пренесуваат пораката.

– Мажот треба да си ја тепа жената ако таа не се вклопува во идеалната слика на типично македонско семејство, во кујна, со деца, закопчана до грло, со наведната глава.

Скандалозното прифаќање и оправдување на семејното насилство на кое јавноста сведочеше во изминатиов период, го отвора прашањето во какви лавиринти е заглавена свеста на нашиот народ. Во нормалниот свет, семејното насилство е кривично дело. Било да се работи за физичко насилство од страна на партнерот, емоционално малтретирање, заплашување, економско лишување или закани.
Според законска регулатива, во Македонија е забранет секаков вид на насилство во бракот и семејството, без оглед на пол и на возраст.

Фокус.мк

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top