вторник, 20 ноември 2018 | Вести денес: 8 ново

Деби од соништата за Андре Силва: Цела сезона постигна два, а во првиот меч за Севилја 3 гола

Младиот португалски напаѓач, Андре Силва пристигна како големо засилување за Милан, но тој минатата сезона не ги оправда очекувањата. Во „Серија А“ постигна само два гола пред летово да му биде дозволено да се пресели во Севилја.

А дека проблемот бил во клубот, а не во фудбалерот покажа неговото деби за новиот клуб, во кое Силва постигна три гола на гостувањето против Рајо Валјекано (1-4). Тој за 90 минути игра беше поефикасен отколку за цела година во дресот на „росоњерите“.

Воедно, Андре Силва испиша историја со тоа што стана прв фудбалер во 21. век што во своето деби во Примера дивизион усеал да постигне хет-трик.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top