понеделник, 19 ноември 2018 | Вести денес: 70 ново

Има нешто во водата: Во исто време во иста болница бремени останале 16 медицински сестри

Во болница во американската сојузна држава Аризона во ист период бремени останале 16 медицински сестри, јавува „Би-Би-Си“.

Тоа е 10 проценти од медицинскиот персонал на одделението за интензивна нега во градот меса.

Дури и пациентите почнале да забележуваат дека има се повеќе трудници на одделението.

Медицинските сестри на прес конференција се пошегувале дека „нешто има во водата“ и дека „тоа е заеднички план за одмор за божиќните празници“.

Првата медицинска сестра ќе породи во септември, а последната во јануари.

Една од трудниците, Рошел Шерман, која ќе се породи следниот месец, изјавила дека не знаеле дека има толку трудници додека не направиле група на Фејсбук.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top