петок, 16 ноември 2018 | Вести денес: 2 ново

Роми запалија отпад среде улица бидејќи ЕВН им ја исклучи струјата (Видео)

Дел од жителите на една ресенска населба вчера се собраа на протест во обид да спречат да дојде до гаснење на струјата во нивните домови.

Тие во знак на револт поради ова запалија неколку предмети и блокираа улица во градот.

Тие направија вистински огномет бидејќи ЕВН им ја исклучи струјата, оствајќи во мрак над двесет семејства со илјада луѓе, најмногу малолетни деца. Нивното незадоволство е огромно, бидејќи се најранлива општествена група со минимална социјална помош.

Source: Protest in Resen, Republic of Macedonia by Markukule

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top