понеделник, 19 ноември 2018 | Вести денес: 70 ново

Димитров: Шарената револуција е одговорност, #Бојкотирам е неодговорност

Шарената револуција е жед за ОДГОВОРНОСТ во ситуација на јавно разоткриен криминал. Кога пофрлија институциите, граѓаните преземаа одговорност, барајќи правда, напиша на Фејсбук министерот за надворешни работи Никола Димитров, правејќи паралела со движењето Бојкотирам.

„Бојкотирам е повик за НЕОДГОВОРНОСТ, за бегање од одговорност, за немање глас за сопствената и иднината на Македонија, исправена пред историска раскрсница.

Да се размислува за некакви паралели меѓу нив е исто како да се става равенство меѓу храброста и стравот, меѓу активниот граѓанин кој се осмелил да прогледа во темница и пасивниот поданик кој се плаши да отвори очи во светлина …“, напиша Димитров.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top