понеделник, 19 ноември 2018 | Вести денес: 70 ново

Срушениот мост затрупа автомобили и луѓе: Морничави снимки од воздух од Џенова (вознемирувачко видео)

Во близина на Џенова денеска се сруши надвозник кој е дел од автопат, а официјалните лица тврдат дека има повеќе мртви е дека е можна трагедија од огромни размери.

Официјалните бројки велат дека има најмалку 22 мртви лица.

Министерот за сообраќај Данило Тонинели предупреди дека ова веројатно е „огромна трагедија“.

Еден од сведоците кажа дека видел осум или девет возила на патот во моментот кога се срушил, сцена што ја опиша како „апокалиптична“.

Снимките од воздух најдобро ги покажуваат размерите на катастрофата, а делот од мостот кој се срушил е долг 100 метри.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top