понеделник, 20 август 2018 | Вести денес: 0 ново

Маринков: Премиер кој израснал на нива, а нема време за земјоделците!

Земјоделецот Оливер Маринков на својот Фејсбук статус пишува дека оваа влада е неспоособна и оти ги заборавиле земјоделците.

  • Размислувам и не ми се верува! Гласав, беа избори, викаа краделе, викаа лажеле и ме убедија да гласам против нив. И утрово седам и си мислам колку згрешив! Јас сум производител на сливи, дал Бог род годинава, ама власт неспособна. СДС, вие кои трчавте и не убедувавте, каде сте сега? Во фотелјите? Заборавивте на нас од нивите? Премиер кој израснал на нива, а нема време за земјоделците! Главна цел високи политики за мали луѓе, тоа ти е пред името и пред предаството на нацијата. Народецот нека цркне од маки за опстанок. Има уште многу да пишам ама ќе завршам со една реченица: НЕСПОСОБНИ СТЕ! Можеби крадеа, можеби лажеа, ама една сливка не остануваше, се се откупуваше – напиша Маринков.

По катастрофалната состојба со бостанот и пченицата, сега сливите се на ред. Имаат одлична реколта, но и голем проблем со пласманот. Производителите на сливи велат дека земјоделството е клекнато на колена. Годинава, иако има богат род во Источна Македонија, стравуваат дека истиот ќе им остане.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top