понеделник, 22 октомври 2018 | Вести денес: 1 ново

24 часа: Борисов му се јави на Заев, по што Заев му се извини на бугарскиот народ

Премиерот Бојко Борисов му се јавил на Заев утрото по изјавата за Илинденското востание, за да му каже дека неговата изјава се користи во Бугарија во политички цели и дека него, заради тоа, го напаѓа и опозицијата.

„24 часа“ тврди дека тоа им е соопштено од добро информирани извори.

После тоа, пишува „24 часа“, Заев се извини на бугарскиот народ преку „Фејсбук“ за изјавата дека Илинденското востание е македонско.

Заев Заев им се извини на Бугарите што кажал дека Илинденското востание е македонско

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top