понеделник, 22 октомври 2018 | Вести денес: 1 ново

Што му се случило на Оливер Драгоевиќ во Белград пред војната?

По војната во Хрватска Оливер Драгоевиќ ниту еднаш не настапил во Србија. Иако неговата одлука со години ја преиспитуваа и едните и другите, легендарниот музичар им остана верен на принципите до смртта.

Како изгледале неговите концерти пред војната објавува Индекс.хр во соработка со Југопапир.

Ноември 1978: Што се случувало во Домот на синдикатите изнжминатите недели за пред влезот да се создаде олкав метеж како за вечерната програма на Фест?

За оние кои не знаат, „се случувале“ солистички концерти на Оливер Драгоевиќ, трипати по два, напладне и навечер, пред препоплно гледлиште и маса народ кој чекал пред вратата да не некој случајно има карта вишок.

Карти вишок никогаш и немало.

Целиот текст ТУКА.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top