понеделник, 22 октомври 2018 | Вести денес: 95 ново

Во Италија запленети 20 тони дрога од Албанија

Италијанската полиција заплени дури 20 тони албанска дрога од типот канабис сативас, која била скриена во брод што пловел од Црна Гора за Италија под знаме на Панама.

Албанските медиуми, кои се повикуваат на италјанската полиција, јавуваат дека албанските произведувачи и шверцери првин ја пренеле дрогата во Црна Гора, а потоа од црогрските пристаништа со бродот „Ремус“ се обиделе да ја внесат во Италија преку Палермо.

Во акцијата, сопоред истите извори, притворени се 11 члена на екипажот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top