понеделник, 22 октомври 2018 | Вести денес: 1 ново

Зошто некои луѓе заболуваат од рак, а некои не?

Повеќето од нас за тоа воопшто не размислуваат, но мали делови од нашето тело постојано умираат. Клетките на кожата, косата и ноктите умираат секоја секунда.
Во исто време, нашето тело постојано создава нови клетки. Единствениот проблем е тоа што не сме совршени. Секој пат кога ќе дојде до делење на клетките, доаѓа до одредени грешки, а некои од тие грешки излегуваат од контрола и стануваат карциногени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top