вторник, 20 ноември 2018 | Вести денес: 34 ново

Од вирусот Западен Нил починале две лица во Грција

Од почетокот на летото, две лица на возраст од над 80 години починаа во Грција, додека 55 се заразени од вирусот Западен Нил, објави грчкиот весник „Катимерини“.
Од оние кај кои се појавиле симптомите на западнонилската треска, 12 се хоспитализирани.
Како што јави дописничката на МИА од Атина, Министерството за здравство на Грција објави информации за граѓаните за превенција и заштита од вирусот, кој во Грција се појавува од крајот на мај- почетокот на јуни.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top