сабота, 17 ноември 2018 | Вести денес: 0 ново

На САД им се заканува тотален мрак: Руски хакери упаднале во системите на американските енергетски компании

Американските медиуми пишуваат дека хакери под контрола на Русија се инфилтрирале во стотина американски компании кои што се занимаваат со снабдување со електрична енергија. Хакерите кои што работат за таинствени организации како што се “Dragonfly” и “Energetic Bear” според амерканските медиуми можат со едно притиснување на копче да го прекинат снабдувањето со електрична енергија во САД.

Наводниот напад започнал пролетта 2016-та година и истиот продолжил и во 2017-та година и според американските власти, истиот и натаму трае. Откако влегле во мрежите на помалите компании, хакерите ги украле авторизациите на вработените со цел да упаднат и во поголемите енергетски компании. Фактот дека користеле реални легитимации ја отежнува истрагата и многу компании дури и не знаат дека се хакирани.

Руските хакери наводно собирале податоци за мрежите, за нивната конфигурација, за опремата која што ја користат и за начинот на контрола. Тие се запознаени и со начинот на кој што системите секојдневно делуваат во секојдневни услови за што подобро да можат да ги ометаат.

Поранешниот помошник на заменикот министерот за одбрана, Мајкл Карпетнер тврди дека хакерите се подготвуваат „за ограничен или за тотален напад на енергетската инфраструктура на Соединетите Американски Држави“.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top