недела, 21 октомври 2018 | Вести денес: 74 ново

Борбата против корупцијата е императив на владата, вели премиерот

Одговарајќи на прашање од пратникот Влатко Ѓорчев, премиерот Зоран Заев потецираше дека борбата против корупцијата е императив на оваа Влада и законот мора и ќе важи за сите. Но и дека судството мора да го смени менталниот склоп, рече Заев на денешната собраниска седница посветена на пратенички прашања.

„Единствена причина што влијае на лошиот тренд  во борбата против корупцијата е политичката криза што траеше долго и затоа индексот на корупција е таков каков што е…Никој не може да остане надвор од законот во делот на корупцијата“ рече меѓу другото премиерот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top