вторник, 20 ноември 2018 | Вести денес: 8 ново

Претепаното бебе е оперирано: Докторите не можеле да го спречат крвавењето во мозокот

Претепаното 14 месечно бебе денеска е оперирано, откако докторите констатирале дека со терапија не можат да го сопрат крвавењето во мозокот. Доктор Марјан Камиловски од Детската хирургија за 1Тв вели дека операцијата само што завршила и детето е стабилно. Бебето пред дваесетина дена со скршеници на черепот и нозете и крварење во мозокот, дехидрирано и неухрането беше примено на КАРИЛ.

Се уште не се знае кои последици ќе ги има бебето од ѕверското тепање. Уште петходно докторите се сомневаа дека бидејќи се оштетени витални функции може да има проблеми со движење, говор и вид.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top