среда, 14 ноември 2018 | Вести денес: 5 ново

Оригиналниот дрес со кој Буфон бранеше против Македонија ставен на аукција!

На онлајн страницата „Charitystars“ пуштен е во продажбата дресот со кој Буфон го бранеше голот на Италија против нашата селекција во квалификациите за Светското првенство.

Станува збор за уникатен дрес, односно лично потпишан од страна голманската легенда.

Овој дрес Буфон го носеше на натпреварот кој се играше на „Олимпико“ во Торино на 6 октомври 2017 година. Натпреварот заврши без победник 1:1, стрелец на голот за Македонија беше Александар Трајковски.

Почетната цена на дресот кој Буфон го донираше во хуманитрани цели изнесува 500 евра. Понудата ќе биде отворена во наредните пет дена.

sportski.mk

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top