вторник, 23 октомври 2018 | Вести денес: 41 ново

Драма и карма за Ферари: Фетел се заби во ѕидот (ФOTO)

Tрка која беше добиена за Ферари во секој аспект од денешното ГП во Хокенхајм, одеднаш се закомпликува кога почна патеката да се навлажнува од лесниот дожд кој се појави над небото, и тоа најдобро го искористи Луис Хамилтон.

Навивачите ќе кажат дека тоа е карма и дека ова му го враќа некој од горе на Себастијан Фетел, кој необјасниво се заби во заштитниот ѕид на Хокенхајм на два свиока пред стартно целната рамнина.

Аудио пораката од болидот на Фетел кон боксот гласи: „Fuck sake, fuck sake, sorry guys“, што алудира на тоа дека веројатно ова е голема грешка на самиот возач.

На 5 круга до крајот, на трката води Хамилтон, изненадувачки, кој трката ја стартува од 14 позиција.

 

Извор: Спорт клуб

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top