вторник, 16 октомври 2018 | Вести денес: 99 ново

Коѕијас: Договорот за името става точка на сништата за српска хегемонија

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, неочекувано го стави традиционалниот грчки пријател и сојузник Србија во негативен контекст зборувајќи за Преспанскиот договор.

– За одредени националисти во Белград, кои за среќа се малцинство, имам чувство дека тој договор става точка на нивните соништа регионот одново да биде ставен под нејзина хегемонија, ја коментира Коѕијас за неделното издание на „Ефимерида тон синдикатон“ констатацијата на новинарот дека Србија е единствената држава во регионот што не го поздрави и поддржа договорот меѓу Скопје и Атина.

Шефот на грчката дипломатија ги стави во ист кош и најголемите опозициски партии во Грција и во Македонија, Нова демократија и ВМРО-ДПМНЕ, кои ширеле десен екстремизам и јазик на омразата.

– Тоа што ме обеспокојува околu Договорот за името не е самиот факт на несогласување, зошто тоа е нешто нормално. Тоа што силно ме вознемирува е распространувањето и легализацијата и во двете држави на крајниот десен екстремизам и на јазикот на омразата, вели тој.

– Опозицијата и во двете држави на еден и ист начин го користи јазикот на омразата. Тие ја користат омразата во секаква политичка форма, како на внатрешен, така и на меѓународен план. Нова демократија го отфрла Договорот со тврдењето дека ние сме му предале сè на Скопје. Претседателот Иванов и неговата партија го отфрлаат Договорот, зошто нивната земја, според нив, се потчинувала на Грција. Ако ги поврземе овие работи, многу лесно можеме да стигнеме до заклучокот дека во овие две држави опозицијата живее од една и иста реторика, од нерешените проблеми, преку недејствување, додава Коѕијас.

Грчкиот министер за надворешни работи се осврна и на односите со Русија, порачувајќи дека „Москва треба да ги почитува грчките национални интереси“.

– Критериумите во нашата надворешна политика се диктирани од нашите национални интереси. Русија треба да сфати дека не може да не ги почитува националните интереси на друга држава само поради тоа што се чувствува посилна од неа. Такво однесување нема да прифатиме, дециден е Коѕијас.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top