петок, 19 октомври 2018 | Вести денес: 49 ново

Референдумското прашање треба да гласи „Дали сте за промена на името?“

Универзитетската професорка Гордана Силјановска смета дека дека референдумско прашање во стилот „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција“?е непрецизно, конфузно и не ја таргетира суштината.

„Ова прашање е непрецизно, конфузно, сугестибилно. На рефрендумот има можност да се постават повеќе прашања одвоени. Комбинациите доволно говорат дека не е така“ вели Силјановска.

Дали сте за членство во ЕУ е едно прашање.

Дали сте за членство во НАТО е друго прашање.

Објаснете ми сега што е предмет на консултација со името. Објект на референдумското прашање треба да биде името. Референдумстото прашање треба да ја таргетира суштината.

„Рефернумското прашање треба да биде: ‘Дали сте за промена на името’“ рече професорката Гордана Силјановска во вчерашното гостување на ТВ Алфа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top