среда, 24 октомври 2018 | Вести денес: 1 ново

Најмалку 17 загинати откако брод се преврти поради бура во САД

Властите во Соединетите Американски Држави ги пронајдоа телата и на последните четири лица кои исчезнаа кога на езеро во Мисури се превртел брод, со што бројот на загинати порасна на 17.

Туристичкиот брод се преврте на езерот Тејбл Рок, кај Бренсон, во американската држава Мисури.

Спасени се 14 туристи, од кои седум се здобиле со повреди, пренесува АП.

Популарното летувалиште Бренсон, покрај кое е вештачкото езеро Тејбл Рок, се наоѓа на околу 320 километри југоисточно од Канзас Сити.

До превртувањето на бродот дошло поради силна бура.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top